Otoczenie domu – trendy 2021/2022

Rok 2021 już za nami i dynamicznie wchodzimy w rok 2022. Jakie trendy aranżacyjne towarzyszyły nam przez ostatnie 12 miesięcy i jakich możemy się spodziewać w nadchodzących latach? Czy beton szlachetny nadal będzie w modzie? A co z płytami lastryko, czy po tym jak na nowo wkradły się w łaski projektantów, nadal będziemy z nich tak chętnie korzystać? Poniżej nasze spostrzeżenia i przewidywania.

Szara elegancja kontra powrót do natury

Zarówno klienci instytucjonalni, jak i Ci indywidualni, coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania, stąd nadal rosnąca popularność płyt betonowych i produktów na bazie betonu szlachetnego. Prosta forma, minimalistyczny, surowy styl oraz szaro-grafitowa kolorystyka dominowały w 2021 roku. Choć we wnętrzach coraz silniej zaznaczały się egzotyczne tendencje i kulturowe mieszanki, to otoczenie domu nadal chętnie nawiązuje do minimalizmu i raczej nic nie wskazuje, by takie podejście miało się skończyć. Proste bryły, duże przeszklenia i zwarte konstrukcje wyznaczą schematy aranżacji także i w 2022 roku. Wiąże się to także z dużą popularnością kolorów achromatycznych: bieli, czerni oraz szarości. Pierwsze dwa choć pojawiają się raczej w formie dodatków (donice, meble ogrodowe), to występują także na dużych powierzchniach, jak dach budynku, bramy i ogrodzenia, czy wiaty garażowe. Trzeci kolor to barwa modnych płyt tarasowych, a także ścieżek i przydomowych podjazdów. Płyty na taras utrzymane w takiej kolorystyce zbudują harmonijną bazę, która dobrze się skomponuje z większością projektów domów. Szara nawierzchnia w ogrodzie wprowadza spokój i elegancki sznyt. To stonowany kolor o wielu obliczach, który umiejętnie współgra z barwami ogrodu – począwszy od zieleni trawników i ciepłych brązów drewna, a skończywszy na popielatych fragmentach elewacji budynków.

Z drugiej strony w 2021 roku bardzo wyraźny był trend określany jako back to nature, który można było zauważyć obserwując projekty tzw. naturalnych ogrodów – bez zbędnych ścieżek, ozdób i fantazyjnego przycinania krzewów. Dominowały rośliny ogrodowe upodabniane wyglądem do tych występujących w naturalnym środowisku, a zamiast idealnie przystrzyżonego trawnika coraz częściej pojawiała się łąka kwietna. Do tego doszedł umiar w aranżowaniu przestrzeni i dobieraniu dodatków, a także koncentracja na tym, by np. płytki tarasowe lub płyty betonowe na ścieżki lub podjazdy, nawiązywały swoim wyglądem do kamienia, piaskowca lub innych naturalnych materiałów.

Płyty z lastryko nadal w modzie

O tym, że lastryko jest obecnie jednym z ulubionych materiałów architektów i projektantów pisaliśmy już w artykule Płytki, parapety, schody – lastryko wraca do łask, z kolei w tekście Płyty z lastryko na podłogi, tarasy, chodniki, ścieżki – przegląd rozwiązań i cen przedstawiliśmy na jakie koszty należy się przygotować, jeśli chcemy skorzystać z tego materiału. Nie da się jednak ukryć, że także w 2021 roku płyty lastryko były hitem zarówno, jeśli chodzi o projekty wnętrz, jak i w kategorii płyt brukowych, tarasowych, czy nawet elewacyjnych. Przypominamy, że jest to mieszanka betonowa, w której zatopione są drobinki marmuru o różnorodnej kolorystyce. To sprawia, że płyty tarasowe, chodnikowe i brukowe są niemal niezniszczalne, odporne na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne oraz na ścieranie. Nowoczesne lastryko, także to stosowane na zewnętrz, zachowują pierwotny wygląd przez dekady i jest to jeden z największych atutów tego materiału.

Podjazdy z płyt betonowych

Kostka brukowa, choć nadal bardzo popularna jeśli chodzi budowę podjazdów i miejsc parkingowych wokół domu, ma ostatnio bardzo poważną, betonową konkurencję. W Polsce coraz popularniejsze są budynki o prostej geometrycznej bryle. W ich przypadku surowość podjazdu wykonanego z płyt betonowych eksponuje minimalistyczną stylistykę całej przestrzeni. Nowoczesny podjazd przed domem to przede wszystkim surowe, wielkoformatowe płyty z betonu (najczęściej kwadratowe bądź prostokątne), ułożone symetrycznie lub pozornie chaotycznie. Jeśli chodzi o kolor to można postawić na klasyczne szarości, ale warto też pobawić się kolorystycznymi kontrastami lub skorzystać z niestandardowych rozwiązań. Dobrą decyzją będą też wykończenia oparte na lastryko, w ten sposób postawimy na modne i trwałe rozwiązanie.

Podsumowując, w 2022 roku raczej nie spodziewamy się aranżacyjnych rewolucji. Utrzymującym się przez kolejny rok trendem będzie surowość i minimalizm, a beton w różnych odcieniach szarości, nadal idealnie dopełni nowoczesne bryły budynków. Możemy się jednak przy tym nastawić na coraz większe zainteresowania trendem back to nature i koncentracją na materiałach i kolorach zbliżonych do środowiska naturalnego. Lastryko raczej jeszcze długo nie wyjdzie z mody, więc śmiało można planować aranżacje otoczenia domu w oparciu o ten materiał.