Płyty z lastryko na podłogi, tarasy, chodniki, ścieżki – przegląd rozwiązań i cen

Nowoczesne lastryko wróciło do łask, nie tylko jako płytki i płyty do wykończenia podłóg w mieszkaniu lub tarasów przed domem, lecz także w postaci parapetów lub okładzin schodowych.  Lastryko, lastriko, terazzo – materiał znany pod różnymi nazwami został w 2017 roku okrzyknięty odkryciem aranżacyjnym. Od tego czasu projektanci prześcigają się w jego kreatywnym zastosowaniu. Marka PROBET-DASAG na betonie szlachetnym i lastryko zna się jak mało kto, postanowiliśmy więc przedstawić Wam nasze bestsellery, a także przybliżone koszty i ceny, jeśli zastanawiacie się nad zastosowaniem terrazo w swoich projektach.

Mówiąc najprościej lastryko uzyskujemy z połączenia wody, cementu i grysu. Więcej informacji o tym jak powstaje Terrazo jaka jest jego historia i zalety przeczytacie w artykule na naszym blogu pod tytułem Płytki, parapety, schody – lastryko wraca do łask. Natomiast w obecnym tekście zaprezentujemy naszych ulubieńców, dzięki którym jesteśmy w stanie tworzyć unikalne kompozycje i wykorzystać zalety różnorodnych wzorów, kolorów i faktur tego materiału.

Płytki i płyty z lastryko – wzory i cena za m2

Tak jak wspominaliśmy, płyty z lastryko możemy wykorzystać zarówno wewnątrz (najczęściej w łazience i kuchni, lecz także w salonie, sypialni) lub na zewnętrz, jako płyty tarasowe, brukowe lub podłoże dla podjazdu. Cena płyt z lastryko nie jest stała i by poznać aktualne koszty materiałów polecamy zapoznać się z naszym cennikiem, gdzie znajdziecie aktualne informacje. W tekście podajemy ceny za m2 oraz przybliżoną cenę za płytkę, które obowiązujące w 2021 roku. Warto jednak pamiętać, że są to ceny bazowe. Ostateczna wycena zależy od charakteru i wielkości zamówienia, możliwe są też atrakcyjne rabaty.

Płyty wewnętrzne z lastryko

Jeśli chodzi o lastrykowe płytki wewnętrzne, to nasi klienci zakochali się w kolekcji Terrastone dostępnej w aż 9 wzorach i kolorach. Produkt zawdzięcza swoją popularność między innymi grubości. Płyty lastryko z serii Terrastone powstają z wykorzystaniem innowacyjnej technologii umożliwiającej produkcję wielkich formatów w grubości zredukowanej do zaledwie 20 mm. Kolejną zaletą jest  duży wybór grubości cokołów dzięki czemu materiał doskonale sprawdza się w wykończalniach wnętrz. Architekci uwielbiają wykorzystywać tę kolekcję w swoich projektach nie tylko ze względów wizualnych – nie posiada ona warstwy podkładowej i jest przez to jeszcze bardziej zbliżona do ciętego kamienia – lecz w dużej mierze ze względu na jej lekkość, co pozwala wpasować płytki w różnorodne kompozycje wnętrzarskie. Cena  lastryko za m2 to obecnie 183 zł, a za płytkę około 45 zł.

Lastryko we wnętrzach
TERRASTONE – lastryko do wnętrz, które odznacza się wysoką wytrzymałością zachowując przy tym elegancki i wygląd

 

Płyty zewnętrzne z lastryko

Jeśli chodzi o lastryko na taras, ścieżkę lub promenadę to możemy polecić piaskowaną płytę tarasową Madera Prato, docenianą i zachwalaną przez naszych klientów. Materiał dostępny jest w 3 odcieniach szarości i bardzo często zamawiany nie tylko przez odbiorców indywidualnych w ramach otoczenia domu, lecz także na potrzeby przestrzeni miejskiej na chodniki i promenady. Jest to klasyczna antypoślizgowa płyta lastryko, która ze względu na swoją wytrzymałość, uniwersalność i cenę, cieszy się od lat niesłabnącą popularnością. Jeśli jesteśmy już przy kosztach materiału to cena za m2 lastryko oscyluje w okolicach  104 zł, z kolei pojedynczą płytkę można nabyć za około 25 zł. Zamówienie produktów na taras o wielkości 40 metrów kwadratowych będzie więc wiązać się z kosztem 3120 zł. Oczywiście należy tu doliczyć transport oraz pozostałe materiały jak obrzeża, podsypkę, wylewkę lub podkładki regulowane, w zależności od wybranej technologii.

Płytki antypoślizgowe monochromatyczne MADERA PRATO | DASAG
Płyty tarasowe z serii Madera Prato cechuje naturalna kolorystyka i ciekawa faktura.

 

Kolejny lastrykowy bestseller z kategorii piaskowanych płyt zewnętrznych to kolekcja Promenada Prato, charakteryzująca się wyrazistą strukturą z uwidocznionym szlachetnym kruszywem i lekko uszorstkowioną powierzchnią. Płyty te są nieco grubsze od standardowych (mają 8 cm grubości) co sprawia, że można je zastosować w miejscach przeznaczonych do ruchu kołowego. Materiał ten jest często rekomendowany przez urbanistów i wykorzystywany na placach miejskich, bądź w charakterze dróg lub podjazdów, a także innych inwestycji publicznych. Nie ma jednak przeszkód, by seria Promenada Prato zagościła także na prywatnych posesjach tworząc stabilne podłoże dla tarasów, chodników czy podjazdów. Lastryko z tej serii dostępne jest w pięciu wariantach kolorystycznych i aż sześciu formatach. Cena za m2 odpowiada grubości oraz wytrzymałości materiału i wynosi około 204 zł, a koszt jednej płyty to około 50zł. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dla dużych zamówień jesteśmy w stanie przygotować duże rabaty. Zachęcamy więc inwestorów miejskich do zainteresowania się kolekcją, która z powodzeniem zdobi już wiele inwestycji publicznych.

Płyty z serii PROMENADA PRATO na pl. Nowy Targ we Wrocławiu | DASAG
Wyrazista struktura z uwidocznionym szlachetnym kruszywem i lekko uszorstkowiona powierzchnia.

 

Lastryko to oczywiście nie tylko płyty, lecz także schody, parapety lub mała architektura, o czym opowiemy Wam w kolejnym tekście.