Realizacje

Home realizacje Dworzec kolejowy, Solec Kujawski

Dworzec kolejowy, Solec Kujawski

Stylowe betonowe schody zewnętrzne, ławki, cokoły oraz fantazyjnie ułożone betonowe płyty będące punktami oparcia dla przeszklonej i eleganckiej bryły punktu obsługi podróżnych. Tak prezentuje się otwarty 16 czerwca 2016 roku nowoczesny dworzec kolejowy, z funkcją zintegrowanej platformy przesiadkowej, w miejscowości Solec Kujawski. Jesteśmy dumni, że produkty firmy Dasag stały się podstawą, na której została usytuowany nowa wizytówka miasta, czyli nowoczesny gmach dworca. Tym bardziej, że rozłożyste betonowe schody prowadzące do budynku głównego sprawiły, że zlokalizowana w centrum miasta inwestycja, świetnie sprawdza się jako miejsce spotkań mieszkańców.

Estetyka i funkcjonalność betonowych rozwiązań

Nowoczesna, dynamiczna, przestrzenna bryła dworca przekuwa uwagę podróżnych z każdej strony. Jednak w nowej inwestycji nie chodziło jedynie o wyeksponowanie walorów estetycznych miejsca. Wraz z budynkiem i prowadzącymi do niego betonowymi schodami powstał także system informacji pasażerskiej, monitoring, parkingi dla samochodów i rowerów (park & ride, bike& ride) oraz zatoka autobusowa. Przebudowano też perony i zagospodarowano plac dworcowy. Już w 2018 roku wyremontowana stacja obsługiwała około 1200 pasażerów na dobę.

Nowy projekt dworca to przede wszystkim efekt zmiany sposobu myślenia o komunikacji publicznej, która przestała być postrzegana w kategorii obciążeń i problemów, a stała się przestrzenią nowych możliwości, funkcji i wygody. Wszak komunikacja zbiorowa to ekologiczna konieczność i odpowiedź na urbanizacyjne wyzwania współczesności.