Ciężkie i głośne maszyny spalinowe. Zanieczyszczenie środowiska. Nadmierna produkcja CO2. To tylko niektóre z mitów, którymi owiana jest produkcja betonu szlachetnego. Jak wygląda naprawdę? Czy produkcja betonu szlachetnego może iść w parze z ekologią? Przyczyniać się do zrównoważonego budownictwa i być dobra dla środowiska?
Jak powstaje beton szlachetny?
Cement, wapień, kruszywo, piasek, woda. Beton szlachetny aż w 70% zbudowany jest z naturalnych składników, a tylko 30% stanowią sztuczne materiały.
Ponadto do jego produkcji wykorzystywana jest zamknięty obieg wody. Oznacza to, że wszystkie litry, które są wykorzystywane do jego stworzenia — są ponownie wykorzystywane. W tym procesie nie marnuje się ani kropla! Cała zużyta woda wraca do procesu produkcyjnego, aby mogła zostać ponownie wykorzystana w produkcji kolejnych partii betonu szlachetnego. To niezwykle oszczędne i ekologiczne rozwiązanie.
W dodatku do produkcji betonu nie używa się obecnie spalin. Większość produkcji opiera się na użyciu maszyn wykorzystujących prąd. Sprawia to, że w całym procesie nie powstają szkodliwe dla zdrowia i życia spaliny.
Rozwiązania na miarę XXI wieku
Nowoczesne zakłady produkcyjne, które wytwarzają wyroby z betonu szlachetnego, opierają się bardzo często na odnawialnych źródłach energii. Obecnie większość olbrzymich hal, w których powstają takie produkty — wyposażone są w panele fotowoltaiczne, które generują energię elektryczną, pozwalającą na pokrycie większości zapotrzebowania energetycznego produkcji.
Jednym z takich producentów jest polska marka DASAG, która produkuje nowoczesne wyroby z betonu szlachetnego i jednocześnie kładzie ogromny nacisk na wszelkie rozwiązania proekologiczne, które są dobre dla środowiska naturalnego.
Firma już niebawem dołączy do grona zakładów produkcyjnych wykorzystujące odnawialne źródła energii. Obecnie wyposaża się w ogromną farmę fotowoltaiczną, dzięki czemu nie tylko będzie produkować beton szlachetny, wykorzystując energię słoneczną, ale także stanie się ogromnym wsparciem dla lokalnej energetyki w razie awarii lub kryzysu.
Ekologia na każdym etapie!
Oprócz tego marka Dasag posiada Deklarację Środowiskową Produktu EPD, która jest potwierdzeniem tego, że produkcja betonu szlachetnego nie odciska negatywnego piętna na środowisku naturalnym. Cały proces powstania ich produktów — od wytworzenia, aż po utylizację — jest w pełni ekologiczny.
Marka DASAG dba o odpowiednią produkcję na wiele sposobów. Wykorzystuje wielorazowe palety, drukuje jak najmniej materiałów reklamowych czy stosuje ekologiczne opakowania, które w niewielkim stopniu składają się z plastiku. Jest także aktywnym członkiem na wielu ważnych konferencjach i wydarzeniach np. Be the change. Dzięki czemu nieustannie i aktywnie szuka nowych rozwiązań na to, aby sprawić, by cała ich produkcja była jeszcze lepsza dla środowiska naturalnego.
Dodatkowo firma przykuwa szczególną wagę do ilości odpadów, które produkuje w trakcie dostawy do klienta. Dba o to, aby każdy rozładunek betonu szlachetnego na miejscu budowy wiązało się z usunięciem wszelkich śmieci, które mogą pojawić się w trakcie jego wypakowania z pojazdu dostawczego.
Oprócz tego wykorzystuje także recykling gruzu. Dzięki temu wszystkie odpadki produkcyjne — mogą być ponownie wykorzystane w dalszej produkcji. Oczywiście cały proces recyklingu przebiega pod ścisłą kontrolą technologów, którzy dbają o to, aby wtórnie wykorzystane resztki produkcyjne — posiadały wszystkie niezbędne parametry, aby mogły stworzyć nowy, jakościowy produkt.
Jak widać marka DASAG udowadnia, że produkcja betonu może być dobra dla środowiska naturalnego i nie przyczyniać się do jego nadmiernego zanieczyszczenia. Dbałość o każdy szczegół, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy ekologicznych opakowań to tylko niektóre z rozwiązań, które można zastosować, aby zminimalizować negatywne skutki produkcji materiałów budowlanych.