Czym jest kolumbarium, czyli ściana na urny i jak powinno być wykonane, aby godnie spełniało swoje przeznaczenie?

Systemy kolumbariowe | DASAG

Kiedy zastanawiamy się, w jaki sposób godnie upamiętnić pamięć o osobie zmarłej, myślimy nie tylko o zorganizowaniu wyjątkowego pogrzebu, ale także o miejscu pochówku. Oprócz tradycyjnego pochówku zwłok w grobie ziemnym można zdecydować się na kremację zwłok i umieszczenie urny z prochami w kolumbarium.

Jest to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne i niczym nie różni się od tradycyjnego pochówku zmarłych. Rozwiązanie takie jest zgodne z przepisami prawnymi, a jego realizacja możliwa jest nie tylko w dużych metropoliach, ale także w mniejszych miejscowościach. Czym charakteryzuje się ten rodzaj pochówku bliskich zmarłych i co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie?

Czym jest kolumbarium?

Kolumbarium to godne miejsce pochówku oraz alternatywa dla tradycyjnego grobuziemnego lub murowanego, która pojawiła się już w czasach wczesnochrześcijańskich. Ten rodzaj nekropolii zaczęto wznosić wstarożytnym Rzymie w czasach cesarza Augusta.

Kolumbarium charakteryzuje się unikalnym i funkcjonalnym podejściem do przechowywania prochów bliskiej osoby. To rodzaj nekropolii, w którym znajdują się komory, w których umieszcza się urny z prochami zmarłej osoby. Kolumbarium często pełni funkcje zbiorowego grobowca i pozwalają na efektowne wykorzystanie przestrzeni cmentarnej; zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie przestrzeń do chowania ciała zmarłego jest znacznie ograniczona.

Jak wygląda kolumbarium?

Kolumbaria najczęściej przybiera kształt prostopadłościanu i pełni funkcję grobowca murowanego, który zlokalizowany jest na terenie cmentarzy lub w specjalnych budynkach. Ta cmentarna budowla znana z czasów rzymskich może służyć do przechowywania urn z prochami nawet kilkuset zmarłych, a także przebierać różnorodne formy architektoniczne – od eleganckich wnęk w murze po nowoczesne budowle o unikatowym designie.

Mnogość dostępnych wariantów kolumbariów sprawia, że można dopasować ich charakter i styl m.in. do indywidualnych preferencji. Dzięki temu staną się wyjątkowym symbolem upamiętnienia pamięci o bliskich zmarłych. Dodatkowo można także idealnie dopasować do specjalnych wymagań zarządcy cmentarza czy architektury cmentarza, w którym mają się znaleźć.

Projekt systemu kolumbariowego | DASAG

Ceremonia pogrzebowa kończąca się złożeniem prochów w kolumbarium

Decydując się na kolumbarium, nie musisz martwić się o pogrzeb czy wybór wyszukanego zakładu pogrzebowego, ponieważ cała przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku pochówku tradycyjnego, czyli najpopularniejszego pochowania zmarłych w grobie.

Ceremonia rozpoczyna się cmentarnej kaplicy bądź w kościele, gromadzą się przyjaciele i rodzina zmarłej osoby. Po części religijnej uczestnicy przenoszą się cmentarz, do kolumbarium, gdzie trwale zostanie umieszczona urna z prochami bliskiej osoby i właśnie tam nastąpi ostatnie pożegnanie zmarłego.

Pochówek w kolumbarium staje się coraz częstszy

Chociaż wydaje się, że pochówek w grobie ziemnym nadal jest najpopularniejszym sposobem upamiętniania zmarłych, to jednak kolumbarium staje się coraz częstszym rozwiązaniem, które można zauważyć na polskich cmentarzach.

Dlaczego się tak dzieje? Wpływa na to nie tylko coraz mniej miejsca na wielu cmentarzach i konieczność racjonalnego dysponowania przestrzenią, aby mogła ona służyć przez wiele lat, a także zmieniającym się podejściu do pochówku zwłok. Coraz częściej rodzina decyduje się na kremację ciała, co z pewnością przyczynia się do popularności kolumbarium.

Godne miejsce na urny z prochami zmarłych – najważniejszy element kolumbarium

Kolumbarium to wyjątkowe, prostopadłościenne miejsce pochówku z tablicami upamiętniającymi zmarłych, które jest bardzo dobrze zabezpieczone przed dostępem negatywnych czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy wilgoć, a także przed zwierzętami. Dzięki temu ma się pewności, że złożone w nim prochy bliskich są bezpieczne, a miejsce pochówku to godny symbol pamięci o zmarłej osobie, którego styl architektoniczny można w pełni dopasować do indywidualnych preferencji.

Kolumbarium powinno posiadać miejsce na kwiaty oraz znicze

Kolumbarium, oprócz pełnienia funkcji praktycznej, jako trwałe miejsce dla urn z prochami, posiada także specjalną przestrzeń, w której można wyrazić szacunek i pamięć o zmarłej osobie poprzez składanie kwiatów oraz zapalanie zniczy czy innych osobistych przedmiotów.

Jest to więc tak samo godne miejsce pochówku dla bliskich, jak tradycyjny grób. Umożliwia bliskim utrzymanie żywej więzi z pamięcią zmarłych i uczestniczenie w symbolicznych rytuałach upamiętniających ich życie.

Trwałość, estetyka, minimalizm oraz dopasowanie do otoczenia – aspekty istotne podczas projektowania kolumbarium

W jaki sposób zaprojektować idealne kolumbarium? W całym procesie trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Po pierwsze polskie prawo, które reguluje miejsca, w których może powstać ta budowla. Po drugie należy wziąć pod uwagę również estetykę tego wyjątkowego miejsca, którą należy dopasować do ogólnego charakteru cmentarza. Inne kolumbarium sprawdzi się na starym cmentarzu z duszą, a inne w nowoczesnej nekropolii w środku miasta.

W procesie projektowania kolumbarium warto także wybrać odpowiedni materiał, który sprawi, że kolumbarium przetrwa w idealnym stanie przez wiele lat, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Warto zdecydować się szczególnie na beton szlachetny, który posiada wyjątkowe właściwości fizyczne.

Ściana na urny, kolumbaria | DASAG

Kolumbaria wykonane z betonu szlachetnego

Beton to idealny materiał budulcowy dla kolumbarium. Wszystko za sprawą wyjątkowej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia i inne uszkodzenia, które często zdarzają się w powierzchni zewnętrznej. Dzięki zastosowaniu betonu – możliwe staje się osiągnięcie wyjątkowo estetycznego efektu, który będzie trwałym miejscem pochówku, bez konieczności częstych napraw czy konserwacji.

Ponadto beton dostępny jest w wielu wariantach, wielkościach, fakturach, wzorach czy kolorach, dzięki czemu można zadbać o każdy element i doskonałą estetykę, która będzie szczególną formą uhonorowania bliskiego zmarłego, a także świetnie dopasować ją do pozostałych elementów architektury sakralnej.

Estetyczne i minimalistyczne kolumbaria są dostępne w ofercie naszej firmy

Szukasz wyjątkowego kolumbarium, które będzie trwałym i godnym miejscem pochówku dla zmarłych? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych betonowych kolumbariów.

Oferujemy jakościowe produkty, które łączą w sobie estetykę i minimalistyczny design, dzięki czemu możliwe staje się stworzenie praktycznego i wyniosłego miejsca pamięci o bliskich. Poprzez różnorodną ofertę i możliwości personalizacji zamówienia – dbamy o odpowiedni charakter kolumbarium, które będzie godnym miejscem pochówku przez wiele lat.