Jak wygląda pochówek w kolumbarium?

Systemy kolumbariowe | DASAG

Współczesne nekropolie składają się z różnorodnych form pochówku zmarłych osób. Są to nie tylko tradycyjne groby ziemne, ale także zbiorowe grobowce czy kolumbaria. Ten rodzaj budowli cmentarnej, który staje się coraz bardziej popularny, niczym nie różni się od tradycyjnego pochówku. Jest godnym sposobem pochówku i upamiętnienia bliskich, zgodnym z przepisami prawnymi.

Co warto wiedzieć o kolumbariach, w których umieszcza się urny z prochami zmarłej osoby?

Czym jest kolumbarium i czym różni się od grobu?

Kolumbarium to nic innego jak miejsce do przechowywania urn z prochami. Pełni funkcję zbiorowego grobowca. Jest godnym miejscem pochówku bliskich zmarłych.

Kolumbarium zaczęto wznosić w czasach rzymskich i wczesnochrześcijańskich. W czasach Cesarza Augusta (w starożytnym Rzymie) była to najpopularniejsza forma przechowywania prochów i upamiętniania zmarłych.

Kolumbarium to ściana, w której można złożyć urny nawet kilkuset zmarłych, co sprawia, że ta budowla pełni funkcję grobowca zbiorowego i m.in. znacznie reguluje miejsca spoczynku na wybranym cmentarzu.

Różni się znacząco od tradycyjnego pochówku w grobie tym, że pochowaniem następuje kremacja zwłok, a następnie odbywa się umieszczenie urny z prochami bliskiej osoby w specjalnym miejscu w kolumbarium.

Jak wygląda kolumbarium?

Kolumbarium to budowa cmentarna w postaci prostopadłościanu. Na jej ścianie znajdują się tablice upamiętniające zmarłych, dokładnie tak samo jak w grobie ziemnym.

Kolumbarium może mieć różne rozmiary i kształty, zależnie od projektu i preferencji. Często jest umieszczone w kaplicy, kościele lub na terenie cmentarzu, ale może również stanowić osobny budynek lub część istniejącej infrastruktury cmentarnej.

Estetyka kolumbarium może być różnorodna, od klasycznej i eleganckiej po nowoczesną i minimalistyczną, co pozwala dopasować je do różnych stylów architektonicznych i preferencji estetycznych.

Urny osoby zmarłej są odpowiednio zabezpieczone przed dostępem światła czy powietrza, podobnie jak to miejsce w grobie ziemnym lub murowanym. Z tą różnicą, że pogrzeb w kolumbarium jest tańszym rozwiązaniem, niż tradycyjne rodzaje pochówku.

Projekt systemu kolumbariowego | DASAG

Miejsce na urny z prochami w kolumbarium

Miejsce na urny w kolumbarium może przybierać różne formy, w zależności od projektu i stylu architektonicznego:

  • Ściana niszowa – klasyczna forma kolumbarium, w której urny są umieszczane w jednej z nisz w ścianie. Nisze mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak marmur, granit, drewno lub beton architektoniczny, i mogą być wykończone w różny sposób, aby pasować do ogólnego stylu kolumbarium.
  • Szafa z niszami – alternatywnie, miejsce na urny może być zapewnione przez szafę ze wbudowanymi niszami. Takie szafy mogą być wolnostojące lub wbudowane w ścianę, w zależności od potrzeb i preferencji.
  • Modułowe systemy – istnieją również modułowe systemy kolumbariów, które pozwalają na elastyczne dostosowanie wielkości i układu miejsca na urny w zależności od potrzeb. Te systemy mogą być łatwo dostosowywane do zmieniającej się liczby urn.
  • Indywidualne pomniki – niektóre kolumbaria oferują również możliwość umieszczenia indywidualnych pomników lub tablic upamiętniających przy poszczególnych niszach, co pozwala rodzinom na spersonalizowanie miejsca pamięci dla swoich bliskich.

Miejsce na złożenie kwiatów oraz zniczy

Kolumbarium posiada specjalne miejsce na złożenie zniczy i kwiatów, które może różnić się w zależności od konkretnej budowli.

W niektórych kolumbariach można znaleźć specjalnie wyznaczone miejsca, takie jak stoły lub półki, gdzie można umieścić kwiaty i znicze. Mogą być one umieszczone w pobliżu nisz z urnami lub w innych dogodnych miejscach wewnątrz kolumbarium.

Inne kolumbaria mogą zapewnić wspólne miejsce na złożenie kwiatów i zniczy, na przykład w centralnej części obiektu, gdzie mogą być wyznaczone specjalne stojaki lub pojemniki na kwiaty oraz uchwyty na znicze.

Niektóre kolumbaria pozwalają rodzinom na umieszczenie kwiatów i zniczy bezpośrednio przy niszach z urnami, co pozwala na indywidualne upamiętnienie każdej osoby zmarłej.

Przebieg ceremonii pogrzebowej z pochówkiem w kolumbarium oraz organizacja pochówku

Jak wygląda pogrzeb w kolumbarium? Ceremonia niczym nie różni się od pochówku w tradycyjnym grobie. Pogrzeb rozpoczyna się w kościele, gdzie odprawiana jest msza w intencji zmarłej osoby, a następnie żałobnicy udają się na teren cmentarza, gdzie odbywa się uroczyste umieszczenie urny zmarłego w kolumbarium.

Pomoc w przeprowadzeniu pogrzebu oraz pochówku zapewnia niemal każdy dom pogrzebowy, który pełni kompleksowe usługi pogrzebowe. Zakład pogrzebowy zajmuje się procesem spopielenia, zapewnieniem miejsca w kolumbarium oraz przeprowadzeniem uroczystego pogrzebu. Dokładnie tak samo jak ma to miejsce przy tradycyjnym pochówku.

Pogrzeb urnowy w kolumbarium staje się coraz częstszy

Chociaż w mniejszych miejscowościach nadal popularne są tradycyjne pochówki w grobach (ze względu na konieczność kremacji ciała zmarłego), to jednak w dużych metropoliach już odchodzi się od miejsc pochówku grzebanych i często wybiera się kolumbarium.

Szczególnie w przypadku cmentarzy, które posiadają ograniczone miejsce do pochówku. Kolumbarium staje się odpowiedzią na problem z ograniczonym miejscem do pochówku na współczesnych cmentarzach. I jest to rodzaj budowli sakralnej, która jest w pełni zgodna z polskim prawem.

Estetyczne i trwałe kolumbaria z betonu szlachetnego

Jednym z najtrwalszych kolumbarium jest zdecydowanie takie wykonane z betonu szlachetnego. To tworzywa zapewnia trwałe miejsce pochówku na lata.

Kolumbaria (ściany na urny) firmy DASAG łączą w sobie trwałość z estetyką. Wykonane z najwyższej jakości materiałów, zapewniają nie tylko solidną konstrukcję, ale także wyjątkowy design, który harmonijnie komponuje się z otoczeniem. Dzięki naszym kolumbariom, przechowywanie prochów bliskich staje się nie tylko praktyczne, ale także stanowi piękne i godne miejsce pamięci.

Ściana na urny, kolumbaria | DASAG