Jakie aspekty prawne musi spełniać kolumbarium (ściana na urny)?

Projekt systemu kolumbariowego | DASAG

Na współczesnych nekropoliach można znaleźć różne miejsca pochówku zmarłych. Oprócz tradycyjnego pochówku w grobach ziemnych pojawiają się także kolumbaria.

Kolumbarium to budowla w kształcie prostopadłościanu, która pełni funkcję zbiorowego grobowca i pozwala na przechowywania prochów bliskiej osoby. Ten rodzaj budowli zaczęto wznosić w starożytnym Rzymie w czasach Cesarza Augusta. Obecnie ich realizacja staje się coraz bardziej popularna.

Kolumbarium oferuje godne miejsce pochówku dla zmarłej osoby i są odpowiednio zabezpieczone przed dostępem czynników zewnętrznych czy zwierząt.

Kremacja w Polsce jest coraz bardziej popularna

Kremacja zwłok w Polsce przestaje być niszą, a staje się coraz częstsza. Wynika  to m.in. z wielu zmian kulturowych, ekonomicznych czy praktycznych.

Coraz więcej osób decyduje się na kremację ze względu na niższe koszty w porównaniu do pogrzebu w tradycyjnych grobach, a także ze względu na ograniczoną przestrzeń na cmentarzach. Zajmują one znacznie mniej miejsca, niż pojedyncze groby, co pozwala znacznie zaoszczędzić miejsce na cmentarzach (szczególnie cmentarzy w dużych metropoliach, ale także i w mniejszych miejscowościach).

Wzrost popularności kremacji w Polsce można zauważyć również w rosnącej liczbie krematoriów oraz usług związanych z kremacją oferowanych przez domy pogrzebowe. Dzięki temu bliscy zmarłych mają więcej możliwości wyboru w kwestii upamiętnienia swoich najbliższych w sposób odpowiadający ich przekonaniom i potrzebom.

Czy kolumbaria mogą być umieszczone tylko na cmentarzach?

W Polsce kolumbaria, w których umieszcza się urny z prochami, są najczęściej spotykane na cmentarzach. Polskie prawo reguluje to, gdzie można stawiać te budowle przeznaczone do przechowywania urn z prochami.

Jednak przepisy prawne nie ograniczają ich lokalizacji wyłącznie do terenów cmentarnych. Coraz częściej kolumbaria można znaleźć również w miejscach takich jak parki pamięci, ogrody pamięci, a nawet w budynkach sakralnych i świeckich obiektach upamiętniających.

Dzięki rosnącej akceptacji społecznej oraz zróżnicowanym opcjom lokalizacji kolumbaria stają się coraz częstszym sposobem na upamiętnianie zmarłych.

Jak może wyglądać kolumbarium? – Estetyka kolumbarium

Kolumbarium, które przeznaczone jest do przechowywania urn z prochami nawet kilkuset zmarłych, przez co pełni funkcję grobowca zbiorowego (nie tylko połączonych więzami rodzinnymi). W nim można na zawsze zachować pamięć o osobie zmarłej w godny i przepiękny sposób.

Estetykę tej budowli sakralnej można dopasować do osobistych preferencji. Kolumbaria mogą przybierać formę eleganckich, nowoczesnych budowli wykonanych z materiałów takich jak marmur, granit czy szkło, często ozdobionych elementami dekoracyjnymi, które nadają im estetyczny i harmonijny wygląd.

W zależności od koncepcji może być zarówno prostą konstrukcją z niszami na urny, jak i bardziej skomplikowanym obiektem z wewnętrznymi korytarzami i miejscami do refleksji. Dbałość o detale, takie jak roślinność, oświetlenie oraz symboliczne elementy dekoracyjne, sprawia, że kolumbarium może być miejscem pięknym i spokojnym, sprzyjającym zadumie i wspomnieniom.

Czy urny z prochami zmarłych mogą być widoczne w kolumbarium?

W wielu kolumbariach urny z prochami zmarłych mogą być widoczne, co pozwala na personalizację i upamiętnienie zmarłych w sposób bardziej bezpośredni.

Przezroczyste lub półprzezroczyste panele, najczęściej wykonane ze szkła lub akrylu, umożliwiają rodzinom i bliskim oglądanie urn, które często są ozdobione imionami, datami oraz osobistymi inskrypcjami.

Taka forma ekspozycji pozwala na zachowanie pamięci o zmarłych w sposób widoczny i pełen szacunku. Niektóre kolumbaria oferują również opcje wyświetlania zdjęć i innych pamiątek obok urn, co dodatkowo wzmacnia emocjonalny wymiar tego miejsca.

Czy kolumbarium ma miejsce na kwiaty oraz znicze?

Wiele kolumbariów jest zaprojektowanych z myślą o zapewnieniu miejsca na kwiaty oraz znicze, aby umożliwić rodzinom i bliskim wyrażenie pamięci i szacunku dla zmarłych. Posiadają one także specjalne tablice upamiętniające zmarłych.

Specjalne półki, wnęki czy dedykowane przestrzenie wokół nisz z urnami pozwalają na umieszczanie świeżych kwiatów, wieńców, zniczy oraz innych pamiątek. Dzięki temu kolumbarium staje się miejscem nie tylko do przechowywania urn, ale również do tworzenia przestrzeni pamięci i refleksji.

Czym odróżnia się ceremonia pochówku w kolumbarium od tradycyjnej ceremonii pogrzebowej?

Ceremonia pochówku w kolumbarium różni się od tradycyjnej ceremonii pogrzebowej przede wszystkim formą i miejscem przechowywania szczątków zmarłego. W przypadku kolumbarium, prochy zmarłego są umieszczane w urnie, która następnie zostaje złożona w specjalnie przygotowanej niszy w kolumbarium. Taka ceremonia często odbywa się w bardziej intymnym i spokojnym otoczeniu, z naciskiem na refleksję i wspomnienie.

Z kolei tradycyjna ceremonia pogrzebowa zazwyczaj obejmuje pochówek trumny w ziemi na cmentarzu, co wiąże się z większą liczbą uczestników i bardziej formalnymi obrzędami religijnymi lub świeckimi.

Więcej informacji o kulumbariach można uzyskać w artykule: „Czym jest kolumbarium, czyli ściana na urny i jak powinno być wykonane, aby godnie spełniało swoje przeznaczenie?

Estetyczne kolumbaria betonowe z betonu szlachetnego DASAG

Kolumbaria DASAG, czyli ściany na urny to godne miejsce upamiętniania zmarłych, które może przybierać niezwykle estetyczne formy i zachwycać swoim wykonaniem. Nasze produkty wyróżniają się wyjątkową dbałością o detal i jakością, dzięki której takie kolumbarium stanie się trwałym miejscem pochówku zmarłych.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W przypadku zapytań o wybrany produkt zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami poprzez formularz kontaktowy.

Ściana na urny, kolumbaria | DASAG