Realizacje

Home realizacje Różne oblicza sztuki – płyty nawierzchniowe Dasag w Muzeum Folkwang

Różne oblicza sztuki – płyty nawierzchniowe Dasag w Muzeum Folkwang

Renoir, Monet, Munch, Picasso, Warhol, van Gogh, czy Dali – to niezwykłe towarzystwo potrzebuje równie niezwykłej oprawy. Tak w muzeum w Essen zagościły płyty betonowe elewacyjne, okładziny schodów, płytki posadzkowe i płyty nawierzchniowe Dasag.

Dziś to prawdziwa mekka dla wszystkich miłośników sztuki, jednak kiedy Karl Ernst Osthaus fundował muzeum w Essen nikt nie spodziewał się, że Folkwang stanie się jedną z najważniejszych galerii z wybitnymi zbiorami niemieckiego i francuskiego malarstwa XIX wieku.

Nowe otwarcie, nowe płytki posadzkowe i płyty elewacyjne

Historia Folkwang sięga przełomu XIX i XX w. kiedy 24- letni Karl Ernst Osthaus zainteresował się kolekcjonowaniem dzieł sztuki. Muzeum przetrwało czasy II wojny światowej, a rozpoczęcia budowy nowej siedziby doczekało się w roku 2007. Rozwiązania Dasag można podziwiać tam już od wejścia – płyty betonowe elewacyjne zdobią fasadę bryły nadając jej minimalistyczny, designerski charakter, a całości dopełniają wytrzymałe, niezawodne i estetyczne płyty nawierzchniowe oraz okładziny schodów. Cały projekt utrzymano w ponadczasowej, nieco ascetycznej szarości, która doskonale współgra z nowoczesnymi, wielkogabarytowymi przeszkleniami oraz stanowi piękne tło dla okolicznej, bujnej zieleni.

Sztuka wnętrza – płytki posadzkowe

W towarzystwie takich znakomitości jak Picasso, Renoir, Monet czy Dali trzeba się dobrze zaprezentować. W tym przypadku inwestor postawił na płytki posadzkowe Dasag będące swoistym płótnem, na którym architekci tworzyli zachwycającą aranżację wnętrz. I tu główną rolę gra niegasnąca elegancja klasycznych barw, podkreślając piękno dzieł sztuki i nie przytłaczając kompozycji niepotrzebnymi detalami. Ale wymiar estetyczny to nie wszystko. Płytki posadzkowe z uwagi na swoje parametry techniczne dbają o bezpieczeństwo zwiedzających i bezawaryjne użytkowanie powierzchni – nawet w obliczu wzmożonej eksploatacji i wysokich obciążeń.

Ot, sztuka na ścianach i… podłogach!