Czy oznaczenia poziome dla niewidomych i słabowidzących są naprawdę pomocne? Jakie formy przyjmują ścieżki dotykowe i oznakowania ostrzegawcze dla osób niewidomych?

Płyty z betonu - Dworzec Łódź Fabryczna

Projektowanie funkcjonalnej przestrzeni publicznej wymaga dostosowania projektu pod potrzeby osób pełnosprawnych, jak i tych z niepełnosprawnościami m.in. dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki temu możliwe jest stworzenie obszaru, który jest dostępny dla całego społeczeństwa i w którym mogą poruszać się wszyscy jego mieszkańcy.

Aby stworzyć odpowiednią nawierzchnię użyteczności publicznej taką jak peron kolejowy, przystanek autobusowy i tramwajowym, przejście dla pieszych czy skrzyżowania – należy montować na nich specjalne linie z wypukłymi wypustkami, które ułatwiają przemieszczanie się osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi.

W tym artykule podpowiemy, jak dopasować projekt obiektu użyteczności publicznej tak, aby zapewnić bezpieczne przemieszczanie się po przestrzeni miejskiej dla osób niewidomych i słabowidzących.

Oznakowania poziome dla osób niewidomych wpływają znacząco na ich aktywizację społeczną

Wypukłe elementy wyczuwalne pod stopami to istotny element do poruszania się w przestrzeni miejskiej osób, które posiadają niepełnosprawność wzrokową. Dzięki wykorzystaniu ich w obszarze użyteczności publicznej możemy sprawić, że będzie to obszar dostępny dla wszystkich jej mieszkańców.

Takie oznakowania sprawiają, że osoby niewidome i słabowidzące mogą bezpiecznie korzystać z różnego rodzaju obszarów w  miejscach publicznych. Takie gotowe rozwiązania jednocześnie przyczyniają się do aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami.

Poprawnie wykonane i zamontowane (zgodnie z zasadami umieszczania na podstawie przepisów prawnych) znaki ostrzegawcze ułatwiają codzienne poruszanie się, zapewniając jednocześnie większą niezależność i pewność siebie osobom z dysfunkcją wzroku w trakcie korzystania z przestrzeni miejskiej. Dzięki temu takie ścieżki znoszą bariery komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych.

Jakie informacje mogą przekazywać oznaczenia poziome dla niewidomych?

Wypukłe linie prowadzące, które montowane są w konkretnych miejscach na zewnątrz i wewnątrz budynków zwiększają bezpieczeństwo i informują o potencjalnym zagrożeniu.

istotnym nośnikiem informacji dla niewidomej m.in. o zmianie kierunku ruchu, pojawiających się w obszarze schodach czy zakrętach. Montowane są w takim sposób, w jaki prowadzi ścieżka komunikacyjna, dzięki czemu osoby niewidzące i niedowidzące może poruszać się po nich bez większych problemów.

Wypukłość guzków i pinezek, w które wyposażona jest powierzchnia dotykowa tworząca ciąg komunikacyjny dla osób niepełnosprawnych, jest dobrze wyczuwalna przez białą laskę i jednocześnie nie stanowi problemu w poruszaniu się osób na wózku inwalidzkim.

Ścieżka dotykowa na przystanku autobusowym

Z jakich elementów może składać się ścieżka dotykowa dla niewidomych?

Ścieżki dotykowe montowane na płytach chodnikowych, krawężnikach, chodnikach czy wewnątrz obiektów publicznych to specjalnie opracowane systemy wypukłych elementów.

Dla osób zdrowych przypominają niepozorny ciąg kropek lub pasków, a dla osób z niepełnosprawnościami stanowią ważny punkt orientacyjny, który zapewnia bezpieczeństwo.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje oznaczeń: elementy prowadzące i pola uwagi. Elementy prowadzące montowane na trzpienie wyznaczają i wskazują drogę. Stanowią równolegle biegnące, wypukłe linie.

Natomiast pola uwagi to elementy ostrzegawcze i informacyjne, które montowane są w miejscach, w których występuje zmiana w organizacji ruchu lub jakieś niebezpieczeństwo np. na skrzyżowaniu drogi czy progu.

Aby ścieżki dotykowe oferowały bezpieczne poruszanie się po przestrzeni publicznej osobom z niepełnosprawnościami – muszą być stosowane w połączeniu z innymi udogodnieniami np. planami tyflograficznymi, sygnalizacjami dźwiękowymi czy rampami krawężnikowymi.

Czy oznaczenia dla niewidomych są wykonane z tworzywa sztucznego? Czy są trwałe?

Oznaczenia na ścieżkach dotykowych mogą być wykonane w różnorodnych technologiach i tworzywach. Jednak, aby ich montaż był trwały i przez lata służył w przestrzeni publicznej, warto zdecydować się na oznakowania wykonane z betonu szlachetnego.

Betonowe elementy zapewniają niezwykłą trwałość i odporność na niekorzystne warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia czy duży nacisk. Więc można z powodzeniem mocować je na zewnątrz czy w miejscach, gdzie występuje duży ruch.

Dzięki wykorzystaniu betonu szlachetnego do projektowania trwałej i funkcjonalnej ścieżki oznakowań dla niewidomych i słabowidzących mamy pewność, że będzie służyć w przestrzeni miejskiej przez wiele lat, bez konieczności częstych napraw czy konserwacji. Jest więc to najlepszy z możliwych wyborów.

Ścieżka dotykowa

Listwy prowadzące i inne oznakowania można w estetyczny sposób wkomponować w przestrzeń miejską

Oznakowania dla niewidomych zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także mogą stanowić istotny element estetyczny w przestrzeni miejskiej. Dzięki odpowiedniemu projektowaniu i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów, takich jak beton architektoniczny (szlachetny), można wkomponować je w sposób harmonijny i atrakcyjny w otoczenie.

Estetyczne oznakowania oraz listwy prowadzące, umieszczone w przestrzeni miejskiej, mogą więc nie tylko poprawić bezpieczeństwo, ale także stanowić wartościowy element aranżacyjny, który nadaje charakter i wyjątkowy wygląd danemu miejscu.

Warto już projektując przestrzeń uwzględnić umieszczenie oznaczeń dla osób niewidomych

Projektowanie dostępnej dla wszystkich mieszkańców i turystów przestrzeni publicznej wymaga odpowiedniego podejścia. Już na etapie planowania i pierwszych prac projektowych warto zwrócić uwagę wrócić uwagę na umieszczenie oznaczeń dla osób niewidomych, które nie tylko zapewnią im bezpieczeństwo, ale także ułatwią orientację w otoczeniu.

W tym celu najlepiej zapoznać się z przepisami prawnymi, które dokładnie określają zasady tworzenia dostępnych dla wszystkich przestrzeni publicznych. A następnie umieścić niezbędne oznakowania i inne elementy orientacyjne w projekcie architektonicznym.

Ścieżki dla niewidomych oraz słabowidzących firmy DASAG

Firma DASAG w swojej ofercie posiada ścieżki dla niewidomych i słabowidzących, które mogą stać się bezpiecznym i estetycznym elementem projektu użyteczności publicznej.

Dokładamy wszelkich starań, aby projektowane przez nas wyroby z betonu szlachetnego były jak najwyższej jakości i służyły w przestrzeni przez wiele lat. Dbamy także o odpowiedni design naszych produktów, aby mogły one idealnie wkomponować się w nowoczesną architekturę.

Dworzec kolejowy