Realizacje

Home realizacje Dworzec Główny, Wrocław

Dworzec Główny, Wrocław

Płyty ryflowane Dasag na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Wrocławski Dworzec Główny PKP jest jednym z najpiękniejszych obiektów kolejowych w Polsce. Zbudowany w latach 50. XIX wieku, na podstawie projektu Wilhelma Grapowa, architekta Kolei Górnośląskich, stanowił symbol doskonale rozwijającego się transportu szynowego. Przez lata intensywnego funkcjonowania, dworzec doczekał się dwóch gruntownych remontów – pierwszy na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to obiekt został wzbogacony o zadaszone hale peronowe, a w dawnej hali odjazdów powstał okazały hol główny, oraz drugi – przeprowadzony w 2012 roku. Wówczas nowe oblicze zyskał budynek dworcowy, przebudowano całkowicie plac główny oraz rozbudowano strefę peronową. To tu wykorzystano serię funkcjonalnych płyt betonowych marki Dasag.

Stawiając na bezpieczeństwo – ryflowane płyty peronowe oraz płyty prowadzące

Dworce kolejowy w dużych aglomeracjach tętnią życiem od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Aby niezliczonej liczbie podróżnych zapewnić komfort poruszania się w strefie peronów, potrzebne są funkcjonalne rozwiązania w zakresie aranżacji nawierzchni, do których wykorzystuje się specjalistyczne płyty ryflowane. Nasza firma od lat specjalizuje się w ich produkcji. Zróżnicowana struktura płyt peronowych oraz płyt prowadzących nie tylko porządkuje przestrzeń, ale przede wszystkim pozwala na bezpieczne poruszanie się w niej osobom niewidomym. Ułożone z ich udziałem ścieżki dotykowe stanowią najlepszy drogowskaz, chroniąc niepełnosprawnych przed zagrażającymi zdrowiu sytuacjami.

Detal ma znaczenie – płyty na zamówienie

Rewitalizacja zabytkowych obiektów to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga ścisłej współpracy architektów z konserwatorami zabytków, ale i wykonawcami robót budowlanych oraz dostawcami materiałów. Zwykle bowiem zachodzi potrzeba zastosowania szytych na miarę rozwiązań, np. oryginalnie zdobionych okiennic, ręcznie wypalanych cegieł lub nawiązują do pierwotnego wyglądu płyt posadzkowych, które pozwolą odtworzyć dawny charakter miejsca, dostosowując je do współczesnych wymogów funkcjonalnych. Tak rzecz się miała z wrocławskim Dworcem Głównym. Na realizację obejmującą strefę peronów, dostarczyliśmy płyty posadzkowe, których wzór oraz formaty zostały przygotowane na indywidualne zamówienie inwestora. Dzięki temu, powstała stylowa i w pełni użytkowa aranżacja, doskonale nawiązująca do historycznego pierwowzoru.

Na potrzeby inwestycji dostarczyliśmy:

– Płyty peronowe czerwone o wym. 100×75 cm- 2.222 m2
– Płyty prowadzące ryflowane białe o wym. 50×25 cm- 740 m2
– Płyty posadzkowe czerwone o wym. 50×25 cm-740 m2
– Płyty posadzkowe szare o wym. 35×35 cm- 8.315 m2.