Dawniej w architekturze socjalistycznej budynki biurowe deformowały miejski krajobraz, a dziś go definiują. Architekci odchodzą od monotonnych szablonów na rzecz designerskich i nowatorskich rozwiązań.
Wiele osób spędza w biurze znaczną część swojego życia, dlatego też współczesne biurowce muszą spełniać najwyższe standardy i zapewniać pracownikom komfortowe warunki pracy. Oprócz przestrzeni biurowej, większość budynków posiada wydzielone pomieszczenia do relaksu, a także odpowiednio zagospodarowaną przestrzeń wokół. Najbliższe otoczenie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całej firmy, dlatego warto wykorzystać estetyczne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu materiały wykończeniowe.
Mała architektura, duże znaczenie
To mała architektura, składająca się z geometrycznych, solidnych i modnych komponentów, nadaje inwestycji wielkomiejskiego i ponadczasowego wyrazu. Przestrzeń biurowa nie zajmuje tylko pojedynczych pięter, ale jest składową całości, do której wliczamy bryłę biurowca oraz jego najbliższe otoczenie. Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na to, w jaki sposób zagospodarowano obszar, okalający budynek biurowy. Jak więc zaprojektować konstrukcje, tak aby przyciągały wzrok i godnie reprezentowały firmy, znajdujące się w obiekcie? Pomogą nam w tym trwałe, efektywne (i efektowne) prefabrykaty betonowe, takie jak płyty brukowe zdobiące tarasy i przestrzeń przed biurem czy designerskie schody betonowe.
Cała przestrzeń kompleksu biurowego powinna przede wszystkim zapewnić bezproblemowe, a także bezpieczne poruszanie się zarówno pracowników, jak i pojazdów kołowych. Ważne, aby drogi zostały zintegrowane z liczbą wejść zgodnie z estetyką i użytecznością całego obiektu, a nawierzchnie zapewniały maksimum przyczepności. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów, takich jak beton szlachetny, to rozwiązanie wielowymiarowe oraz praktyczne. Stonowaną kolorystykę i formę łatwo można dopasować do projektu każdego nowoczesnego biurowca, a uszorstkowiona powierzchnia pozwoli stworzyć praktyczne, antypoślizgowe trakty komunikacyjne. Ponadto, w ostatniej dekadzie dominującym trendem w budownictwie użytkowym jest ascetyczna oszczędna forma i powtarzalne wzory na różnych elementach budynku – począwszy od fasady, a na płytkach posadzkowych kończąc. Efekt ten możemy osiągnąć wykorzystując zalety betonu szlachetnego.
„Szklane domy” w zgodzie z naturą
Każdy z nas pamięta „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. „Szklane domy” to symbol arkadii, rewolucyjne przedsięwzięcie, odzwierciedlające bogactwo kraju. Seweryn Baryka byłby spełniony, widząc wnoszone dziś w Polsce wysokie budynki – wyznaczniki nowoczesności i rozwoju technologicznego naszej ojczyzny. To, co kiedyś było marzeniem wielu, dziś jest faktem. Musimy jednak pamiętać, aby pośród szkła i betonu, znalazło się też miejsce na zieleń. Jak pogodzić postęp cywilizacyjny z naturą?
Ważne, aby otoczenie obiektu zaprojektować tak, by harmonijnie współgrało z biurowcem. Przykładowo – symetryczne alejki dodadzą uroku i stworzą ciekawą kompozycję z nowoczesnym obiektem. Płyty betonowe o stonowanej barwie i gładkiej powierzchni pięknie wyeksponują szklany budynek, w którym będzie się odbijać kojąca, otaczająca go zieleń. Warto w pobliską przestrzeń wkomponować kwietniki, ławki, a nawet fontanny, które złagodzą „biurową atmosferę” i nadadzą kompleksowi krzepiącego charakteru. Kto nie chciałby odpocząć podczas przerwy od pracy w takim otoczeniu?
Realizacje z wykorzystaniem prefabrykatów betonowych Dasag
Standardy wykończenia i wyposażenia współczesnych biurowców są coraz bardziej wymagające – zarówno pod kątem wizualnym, jak i użytkowym. Ich design musi podążać za ergonomicznym i ekonomicznym duchem czasu. Firma Dasag spełnia wszystkie te oczekiwania, dlatego jest wykonawcą wielu innowacyjnych projektów w dużych miastach. Jednym z nich jest ekologiczny biurowiec Pixel w Poznaniu, posiadający dziesięć kondygnacji (z włączeniem trzech podziemnych). Budynek zachwyca swoją nietypową formą – jego bryła przypomina ogromne piksele. Dasag na potrzeby inwestycji dostarczył schody betonowe szlifowane (o wzorze 7430- 900 mb) oraz płyty posadzkowe (wzór 7438-500 m2).
Kolejnym godnym uwagi obiektem jest szklany Thespian we Wrocławiu. Budynek jest połączeniem apartamentu deluxe oraz centrum biurowego. Probet-Dasag zaznaczył swoją obecność w inwestycji za sprawą posadzek oraz okładzin schodowych na korytarzach i w ciągach komunikacyjnych.
Kamień na kamieniu, beton na betonie
Beton, zwany czasem przez laików sztucznym kamieniem, jest uniwersalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, stosowanym do podwyższenia walorów kompozycyjnych oraz funkcjonalnych danego miejsca. Dobrze zaprojektowane centrum biurowe może zyskać metropolitarne oblicze, co podniesie wartość całej inwestycji. Wykorzystując prefabrykaty betonowe, jako elementy otoczenia, mamy zagwarantowany najwyższy komfort pracy, a eleganckie przestrzenie biurowe stworzone z dbałością o najmniejszy szczegół, będą godnie reprezentować firmę wewnątrz i na zewnątrz.