Prefabrykaty betonowe dla inwestycji publicznych

Firma Dasag ma na swoim koncie szereg produktów, takich jak np. betonowe płyty brukowe, fasadowe czy też okładziny schodowe, zaprojektowanych i przygotowanych specjalnie na potrzeby inwestycji publicznych. Są to przedsięwzięcia szczególnego rodzaju, gdyż w ich przypadku szczególnie pożądana jest realizacji celów społecznych oraz użytkowych. Podczas realizacji projektów dla tego typu inwestycji, niezwykle istotne jest, by poza kwestiami estetycznymi, produkty zostały przystosowane do szczególnego obciążenia, jak również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dasag zrealizował już setki inwestycji, które można określić jako publiczne. Prefabrykaty betonowe marki zdobią place i promenady zarówno największych miast, jak i niewielkich miejscowości. Nasze lastryko znalazło się na chodnikach przy al. Jana Pawła II w Warszawie, płyty betonowe na zrewitalizowanej Historycznej Promenadzie w Świnoujściu, a wielkoformatowe płyty brukowe Grande Prato układające się we wzór fortepianowej klawiatury na promenadzie turystycznej w niewielkiej, nadmorskiej miejscowości – Trzęsacz. Produkty Dasag można oglądać także w obiektach kultury (np. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) oraz obiektach sportowych (np. Stadion Narodowy), a jest to zaledwie część zrealizowanych inwestycji. Szczególnie wymagające jest jednak projektowanie płyt betonowych i okładzin schodowych na potrzeby centrów komunikacyjnych, takich jak stacje przesiadkowe, dworce lub lotniska. Aranżacje przestrzeni powinny zawierać systemy zewnętrznego oraz wewnętrznego oznakowania dotykowego, które ułatwia osobom niewidomym i niedowidzącym samodzielne poruszanie się po obiektach. Obowiązkiem osób odpowiedzialnych za inwestycje publiczne, szczególnie te związane z praktycznym funkcjonowaniem jednostek w społeczeństwie, jest zapewnienie takiej formy organizacji otoczenia, by było ono przyjazne zarówno dla osób niepełnosprawnych ruchowo, jak i tych cierpiących na problemy ze wzrokiem. W drugim przypadku praktyczne okażą się takie rozwiązania, jak coraz częściej stosowane w przestrzeni publicznej ścieżki dotykowe, na które składają się:

  1. elementy prowadzące – płyty betonowe wyposażone w podłużne wypukłości,
  2. elementy informacyjne – betonowe segmenty punktowo wypukłe, umieszczane najczęściej na rozgałęzieniach ścieżek,
  3. elementy ostrzegawcze – wąskie płyty wzbogacone o podłużne wypukłości, montowane wzdłuż krawężników i ostrzegające o obecności pasa ruchu lub toru kolejowego.

Wypukłe pasy lub wypustki pełnią rolę dodatkowych bodźców, które aktywują zmysły wspomagające wzrok i ułatwiają orientację przestrzenną. Należy jednak pamiętać, że planowanie udogodnień przeznaczonych dla osób słabowidzących nie powinno ograniczać się jedynie do zastosowania uwypukleń na ścieżkach dotykowych. Także kształt oraz kolor istotnych elementów komunikacyjnych powinny zostać dobrane w ten sposób, by wyróżniały się na tle otoczenia i były bardziej widoczne również dla jednostek o obniżonym spostrzeganiu szczegółów.

płyty kontrastowe dworzec kolejowy elementy prowadzące i ostrzegawcze - dworzec kolejowy

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom nasza firma jest w stanie zapewnić zróżnicowane rozwiązania, takie jak piaskowane płyty kontrastowe, wkładki kontrastowe (gumowe, metalowe, fluorescencyjne, lastrykowe), czy też płyty krawędziowe wyróżniające się intensywnym zabarwieniem. O popularności i skuteczności poszczególnych rozwiązań najlepiej świadczą już zrealizowane obiekty, wśród których znajdują się: warszawskie stacje metra, Port Lotniczy we Wrocławiu, Dworzec Łódź Fabryczna, Dworzec Warszawa Wschodnia, czy też dworce centralne w Lipsku, Hanowerze, Frankfurcie oraz Stuttgarcie.

Projektowanie przestrzeni publicznych nie jest łatwym zadaniem

Inwestycja celu publicznego to realizacje nakierowane na zaspokojenie interesu istotnego dla zbiorowości na poziomie lokalnym, krajowym czy czasem nawet międzynarodowym. Inwestor powołujący się na cel publiczny powinien zatem udowodnić, że podejmowana inicjatywa nie służy jedynie zaspokojeniu interesu prywatnego. Co ciekawe, by dany projekt otrzymała status inwestycji publicznej nie musi być on realizowany wyłącznie przez podmioty publiczne. W tym przypadku najważniejszy jest cel i zakres podjętego działania, więc podmioty prywatne również mogą realizować cele publiczne. Należy przy tym pamiętać, że projektowanie i zagospodarowywanie takiej przestrzeni nie jest wcale prostym zadaniem. Inicjatywa ta wymaga połączenia podejścia kreatywnego, estetycznego i praktycznego. Nowatorskie podejście oraz śledzenie trendów architektonicznych i wzorniczych owocuje tym, że gmachy użyteczności publicznej coraz częściej zaskakują nowoczesną bryłą, a place i promenady nietuzinkowym projektem oraz nowatorską małą architekturą z betonu. Ponadto, płyty nawierzchniowe czy też okładziny schodowe muszą charakteryzować się wyjątkową trwałością i wytrzymałością ze względu na ich bardzo intensywną eksploatację. Powierzchnie te przemierzają setki tysięcy par butów rocznie, powinny więc być odporne na ścieranie, intensywną eksploatację, a także posiadać właściwości antypoślizgowe.

W tych kwestiach po raz kolejny na znaczeniu zyskuje doświadczenie marki Dasag, która od prawie 40 lat z powodzeniem wytwarza i dostarcza elementy betonowe dla coraz większych realizacji z zakresu obiektów użyteczności publicznej nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami.